Genel

Sivilceye Sebep Olan Yiyecekler

1.İşlenmiş tahıllar ve şeker
*Beslenme düzeninde işlenmiş karbonhidratlara çok fazla yer veren kişiler, sivilce problemi ile daha sık karşılaşıyor. İşlenmiş karbonhidratlar açısından zengin olan bazı gıdalar şu şekilde: .
*Ekmek, kraker, kahvaltı gevreği, beyaz unla yapılan tatlılar
*Beyaz unla yapılan makarna
*Beyaz pirinç ve pirinç bazlı noodle
*Gazlı içecekler, şekerli içecekler
*Mısır şurubu, akçaağaç şurubu, bal ve agave gibi sıvı tatlandırıcılar
Bu gıdaların sivilce yapan yiyecekler arasında olmasının nedeni, işlenmiş gıdaların kan şekeri ve insülin seviyelerini etkilemesiyle açıklanıyor. İşlenmiş karbonhidratlar hızla kana karışıp, kan şekerini ve insülin seviyesini yükseltiyor. İnsülin seviyesinin yükselmesi, cilt hücrelerinin daha hızlı büyümesine neden olan sebum üretimini artırıyor. Bu durum, cildin sivilce üretmesine yol açıyor. .
🍶2.Süt
*Ergenlik çağındaki gençler üzerinde yapılan çalışmalar, süt tüketimi ile sivilce arasında bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Sütün insülin seviyesini yükseltmesi, akne oluşumunun nedeni olarak açıklanıyor. İnek sütünün içerdiği aminoasitler, karaciğerin daha fazla IGF-1 üretmesine neden oluyor. IGF-1’in, sivilce oluşumuna neden olduğu vurgulanıyor. Süt ile yetişkin aknesi arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmak adına halihazırda yürütülen çok sayıda araştırma mevcut.

Related Posts